کشتی فرنگی جام یادگار امام (ره)- تهران: حضور مدال‌داران نامدار جهان و المپیک
ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۱  کلمات کلیدی: اخبار کشتی

کشتی فرنگی جام یادگار امام (ره)- تهران: حضور مدال‌داران نامدار جهان و المپیک

۱۳۹۲/۱۱/۱   

 

رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی جام یادگار امام از پنج‌شنبه و جمعه (3 و 4 بهمن) در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار می‌شود که نکته جالب این رقابت‌ها حضور چندین قهرمان سرشناس از کشورهای مجارستان، سوئد، کره شمالی و آذربایجان است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی و به نقل از ایسنا، جام یادگار امام که هر سال در


قم برگزار می‌شد امسال در سالن هفتم تیر تهران برگزار می‌شود و 12 کشور در آن شرکت می‌کنند که حضور تعداد زیادی از مدال‌داران جهان و المپیک در جام یادگار امام بی‌سابقه است. البته این موضوع هم باعث جذاب شدن مسابقات می‌شود و هم کار کشتی‌گیران ایرانی را سخت خواهد کرد.

 

مجارستان یکی از تیم‌هایی است که با قدرت پا به جام یادگار امام می‌گذارد. آنها شش کشتی‌گیر عنوان‌دار و مطرح خود را به تهران می‌آورند؛ از نایب قهرمان المپیک لندن گرفته تا قهرمان رقابت‌های جهانی 2013 در مجارستان.

 

مجارها در وزن 66 کیلوگرم دارنده مدال نقره المپیک لندن را همراه دارند، تاماش لورینچ 27 ساله، طلای سال 2013 اروپا، نقره 2011 این قاره و برنز 2010 اروپا را نیز در کارنامه دارد. او در رقابت‌های جهانی سال 2013 دهم شده است. در وزن او افشین بیابانگرد و مهدی زیدوند از کشتی‌گیران شاخص ایرانی هستند.

 

البته وزن 59 کیلوگرم یکی از سخت‌ترین اوزان این رقابت‌هاست. در این وزن پیتر مودوس مجار که برنز المپیک لندن و رقابت‌های جهانی 2013 را به گردن آویخته حضور دارد اما خطرناک‌ترین کشتی‌گیر این وزن یون وون چول از کره شمالی است که پس از پانزدهمی در المپیک لندن، در رقابت‌های جهانی مجارستان و با غیبت حمید سوریان، قهرمان وزن 55 کیلوگرم جهان شد. چون طلای ارتش‌های جهان و برنز آسیا در سال 2013 را هم کسب کرده است. از ایران در این وزن به جز حمید سوریان،‌همه مدعیان حضور دارند و با حضور این دو قهرمان مجارستانی و کره‌ای رقابت‌های جذابی برگزار خواهد شد. در صورت رویارویی محمد فقیری با مودوس مجاری باید شاهد دیداری انتقامی باشیم. فقیری در مسابقات جهانی به این کشتی‌گیر باخت.

 

در وزن 85 کیلوگرم ویکتورلورینچ نفر سوم وزن 84 کیلوگرم رقابت‌های جهانی 2013 و دارنده مدال سال 2012 اروپا حضور دارد. شاید پیتر باشی که در وزن 74 کیلوگرم در المپیک لندن چهاردهم شد و نقره و برنزهای 2011 و 2010 اروپا را در کارنامه دارد هم در این وزن برای مجارها کشتی بگیرد.

 

کشتی‌گیران مطرح ایران در وزن 85 کیلوگرم مجتبی کریم‌فر و داود اخباری هستند. اخباری بعد از مدت‌ها به تشک کشتی باز گشته است.

 

در وزن 96 کیلوگرم، بالاژ کیس مجارستانی، دارنده طلای 2009 جهان و برنز 2013 و 2007 اروپا حضور دارد. داود عابدین‌زاده،‌مهدی علیاری و داود گیل نیرنگ برای کسب مدال طلای این وزن کار سختی مقابل کیس باتجربه خواهند داشت.

 

در وزن 75 کیلوگرم سرشناس‌ترین کشتی‌گیر، سعید عبدولی از ایران است. او طلای سال 2011 جهان، طلای ارتش‌های جهان در سال 2013 و طلای بازی‌های آسیایی 2010 را در کارنامه دارد. البته عبدولی که در وزن 66 کیلوگرم کشتی می‌گرفت در این رقابت‌ها در وزن 75 کیلوگرم به ر وی تشک می‌رود. الوین مورسلیف آذربایجانی و دارنده نقره 2010 اروپا شاید بتواند برای عبدولی دردسرساز شود.

 

علاوه بر وزن اول(59 کیلوگرم)، سنگین وزن جام یادگار امسال هم جذابیت خاصی دارد. حضور الکسیس رودریگز کوبایی‌الاصل که برای آذربایجان کشتی می‌گیرد و یوهان یورن سوئدی که درالمپیک لندن به مدال برنز دست یافته کار کشتی‌گیران سنگین وزن ایرانی در این رقابت‌ها را سخت می‌کند.

 

رودریگز 35 ساله پس از آنکه در وزن 97 کیلوگرم در کشتی آزاد و برای کوبا مدال برنز المپیک آتن، طلای 98 جهان، نقره سال‌های 97، 2002 و 2005 جهان و چندین قهرمانی در رقابت‌های پان آمریکن را کسب کرد با تغییر تابعیت به آذربایجان رفت تا در سنگین‌وزن کشتی بگیرد اما سرانجام سر از کشتی فرنگی درآورد. او امسال در رقابت‌های کشتی پهلوانی لرستان هم شرکت کرد و سوم شد.

 

یوهان مگنوس یورن سوئدی دارنده مدال برنز المپیک لندن و برنز رقابت‌های جهانی 2013 دیگر کشتی‌گیر مطرح این وزن است. مجارستانی‌ها هم بالینت لام 21 ساله را که در سال 2012 طلای جوانان جهان را بر گردن آویخته و در بازی‌های دانشجویان جهان مدال برنز گرفته، با خود به تهران آورده‌اند.

 

به نظر می‌رسد با حضور تیم‌های خوب خارجی و چندین کشتی‌گیر مطرح جهان و جوایز 5، 3 و 2 هزار دلاری تعیین شده، جام یادگار امام امسال با جذابیت و کیفیت بالایی برگزار شود.

 

سوئد، ترکیه، نیجریه، ارمنستان، ژاپن، مجارستان، گرجستان، کره شمالی، آذربایجان، اوکراین و عراق یازده تیم خارجی حاضر در این مسابقات هستند که حضور احتمالی نامدارانی از ترکیه، ارمنستان، گرجستان و اوکراین نیز می‌تواند سطح این جام را بالاتر از حد تصور ببرد.


آموزش کشتی فرنگی و آزاد
 
 
 
 
td class=0pxtopside-botwidth: 100%;http://persianbox.com/templates/public/pb1/images/side-top.gifdiv style=#2f57a2post-botright br //tda href=