نکات آموزنده جهت قهرمانی در کشتی از باب داگلاس پرافتخارترین مربی کشتی آمریکا
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/٢۸  کلمات کلیدی: روش تمرین در کشتی

نکات آموزنده جهت قهرمانی در کشتی از باب داگلاس پرافتخارترین مربی کشتی آمریکا

 

به نقل از سایت اخبار کشتی ایران به سرپرستی استاد عزیز اطاعتی :" باب داگلاس " پرافتخارترین مربی کشتی آزاد تمام دوران کشتی امریکا چند سالی است از مربیگری حرفه ایی در سطح های ملی این کشورکناره گیری کرده و دو سه سالی هم هست که از


سرمربیگری دانشگاه ایووا امریکا نیز استعفا داده و تنها به عنوان مشاور" کائل ساندرسون " شاگرد خود و برنده مدال طلای وزن 84 کیلوگرم کشتی آزاد المپیک 2004 آتن فعالیت می

 

کند.

 

"داگلاس " برای آخرین بار درالمپیک 2004 آتن روی نیمکت سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد امریکا نشست و پس از قهرمانی " ساندرسون" هم از مربیگری ملی و هم از سرمربیگری دانشگاه ایووا کناره گیری کرد و جالب اینکه " ساندرسون " را در دانشگاه ایووا به عنوان سرمربی انتخاب و اعلام کرد: اگر وی بخواهد به عنوان مشاور با او همکاری خواهد کرد.

 

وی پس از بازنشسته کردن خود سلسله مقالات کوتاه علمی اما جالب و تاثیر گذار درکشتی نوشته که به شکلی تازه مسائل مطرح درکشتی امروز را بیان کرده است و بدون شک نکات آموزنده و ارزشمندی را برای کشتی گیران و مربیان جوان دربر دارد.

 

"داگلاس" در آغاز مطالب خود نوشته است: هیچ ورزشی به مانند کشتی یک ورزشکار را به شرایط مناسب جسمانی نمی رساند، کشتی ورزشی است که از زمان نوجوانی آغاز می شود و سپس از نوجوانان را به مردانی قوی و سالم تبدیل می کند.

 

کشتی به عنوان ورزشی که به طور مرتب باعث افزایش مهارت های انفرادی و عکس العمل های منطقی از روی تفکر در شرایط سخت و پردغدغه می شود ، شهرت دارد.

 

برنامه ریزی ، مطالعه و مدیریت کردن زمان به عنوان نکات کلیدی یک کشتی گیر برای رسیدن به موفقیت است .

 

در واقع یک کشتی گیر باید همواره در حال به روز کردن اطلاعات فنی خود با علوم روز و برای قهرمان شدن، به طور مداوم در حال آموزش و یادگیری علوم آکادمیک کشتی باشد.

 

مطلب کوتاه بالا مربوط به مقدمه مقالات مهم ، مفید و به روز " باب داگلاس " یکی از مربیان صاحب نام امریکا و جهان است که در باره قهرمانی و نکات مهم حول و حوش کشتی گیری بیان شده است .

 

شاید بسیاری از بزرگان کشتی ما " باب داگلاس " مربی برجسته و به میل خود بازنشست شده از مربیگری حرفه ایی را از لحاظ فنی و یا فلسفه کشتی گیری قبول نداشته باشند، اما این بزرگواران چه بخواهند و چه نخواهند وی یکی از سه مربی فراموش نشدنی درسطح کشتی جهان به شمار می رود که با رکورد قابل توحه 400 موفقیت درمربیگری سطح ملی ، بین المللی ، جهانی و المپیک به طوررسمی به کار خود پایان داده و پس ازآن نیز به آموزش آکادمیک و تالیف داشته های خود پرداخته است .

 

اساتید مربیگری ما که متاسفانه بسیاری از آنها تفکراتشان در دایره ای محدود سیرمی کند وکشتی مدرن امروز را تنها از دریچه آموخته ها وتجارب دهه های گذشته خود می بینند، چه بخواهند و چه نخواهند " باب داگلاس " و افراد برجسته ایی مانند وی به خاطر آشنایی با علوم روزگام در مسیر تحول و مدرنیزه کردن کشتی گذاشته و ازنظرات قابل قبول و معتبری برای قهرمانان و مربیان برجسته جهان برخوردارند.

 

ما یا هرکشورصاحب کشتی دیگر چه بخواهیم و چه نخواهیم دنیای کشتی درحال تلاش و رسیدن به بالاترین استانداردهای علمی است و توقف نیز بی معنی خواهد بود، چراکه کشورهای مدعی درکسب موفقیت در این راه ازهیچ کوششی کوتاهی و دریغ نخواهند کرد .

 

" باب داگلاس " پس از کناره گیری ازمربیگری تیم ملی کشتی امریکا و پس از آن سرمربیگری تیم های دانشگاهی اقدام به تدوین مقالات علمی کشتی درابعاد مختلف کرده است که می تواند برای کشتی گیران جوان که خواستار صعود از سکوهای قهرمانی هستند بسیار ارزشمند و تعیین کننده باشد.

 

مطالبی که نکات مطرح شده درآنها شاید هرگز از سوی بزرگان مدعی کشتی ما مورد توجه قرار نگرفته باشد.

 

در این مطالب نکات بسیار ریز اما مهم در امر مربیگری هم توضیح داده شده است که می تواند برای مربیان جوان و نواندیش کشتی ما مقدمه ایی برای ورود به دنیای کشتی مدرن باشد.

 

26 نکته اساسی برای قهرمان شدن مجموعه مقالاتی از " باب داگلاس " مربی نام آشنای کشتی جهان است که در سایت اینترنتی امریکا منتشر شده و ما نیز امروز تنها به طور فهرست واربه عناوین این مطالب اشاره می کنیم وانشااله تلاش خواهیم کرد درآینده نزدیک ترجمه آنها را به طورجداگانه هرچند کوتاه ازطریق همین سایت یعنی اخبار کشتی ایران www.iwn.ir به اطلاع علاقه مندان برسانیم .

 

با هم فهرست این 26 نکته را مرور می کنیم .

 

آمادگی جسمانی :

 

------------------

 

1-تندرستی ، سلامتی کامل

2-پیشگیری از آسیب / آسیب شناسی /

3-قابلیت های کششی یا انعطاف

4-داشتن یک برنامه مدون برای بالا بردن میزان پایداری و استقامت بدن

5-اضافه کردن به بار فنی از طریق آموختن مطالب خارجی

6-تمرینات استقامتی

7-تمرینات استقامتی و قدرتی

8-برنامه کنترل وزن

9-شدت تمرینات

10-راهنمایی های تمرینی – آموزشی

 

 مهارت های لازم برای کشتی و زندگی

 

----------------------------------------

 

11-رهبری

12-احترام به عقاید دیگران

13-افزایش ویژگیهای پیروز شدن ، افزایش توانیها برای پیروز شدن

14-تقویت شخصیت انفرادی

15-آنالیز انفرادی، بالا بردن توان آنالیز انفرادی

16-هماهنگ کردن قلب و ذهن

17-داشتن برنامه

18-گسترش ارتباطات ، مکاتبه برای بالا بردن آگاهی ها

 

تغذیه و مدیریت وزن

 

--------------------

 

19-افزایش وزن

20-دستورات لازم برای کاهش وزن

21-داشتن برنامه لازم برای تغذیه

22-تغذیه قبل از مسابقات

23-تذکرات لازم در کم کردن وزن

24-نوشیدن آشامیدنی های رقیق ، مایعات رقیق شده

25-رژیم غذایی مناسب ، انتخاب مواد غذایی مورد نیاز

26-فرمول غذایی

 

" داگلاس " برای هریک از 26 نکته اشاره شده توضیحات جالب و جداگانه ای را ارایه کرده است که می تواند برای کشتی گیران و مربیان جوان قابل توجه و پیگیری باشد.

منبع: http://www.kohanboom.com/


آموزش کشتی فرنگی و آزاد
 
 
 
 
td class=0pxtopside-botwidth: 100%;http://persianbox.com/templates/public/pb1/images/side-top.gifdiv style=#2f57a2post-botright br //tda href=